DYSANGELIUM: Maniachrist (názor na debutové album)

dysangelium
Vycházející hvězda na deathmetalovém nebi – Dysangelium.

K napsání těchto řádků mě vyprovokovala recenze na debutní album skupiny DYSANGELIUM publikovaná v časopise PAŘÁT. Tato nová kapela si zasloužila mou pozornost hlavně proto, že na bicí zde hraje Ctibor, kterého znám ze SABATHORY, a ty zase osobně znám z našeho spícího držkovském festivalu DEATH A. D. Recenze nevyzněla moc dobře, album se umístilo v druhé polovině tabulky. A přitom už když jsem slyšel pár skladeb na bandzone, tak mi přišla tahle muzika hooodně našlápnutá!

Muzika je přesně moje krevní skupina, po ohromně dlouhé době mě moc potěšila nová kapela (a ke všemu česká!), zcela nečekaně a o to je to milejší. Už jsem skoro zapomněl ten radostný vzrušující pocit, který jsem x-krát zažíval při prvních posleších legendárních kapel. A teď jsem si po letech oprášil paměť. Čistokrevný deathmetal, bicí jedou přesně jako hodinky, zpěv brutální jak se patří, kytary sem tam zabrouzdají do melodií – ani moc ani málo, zkrátka tak akorát. U mě nejvíc boduje druhá v pořadí “Infection”, kde melodickou kytaru střídá brutální řešeto, a poslední osmá a titulní ”Maniachrist”.

Celkovou atmosférou je to pro mě – a nebojím se to napsat – pokračování KRABATHORu!!! A teď myslím navázání na pro mě nejlepší album Chrise a Bruna z roku 1998 “Orthodox”, protože KRABATHOR bez Bruna byl pro mě poloviční. Takže já jsem se vlastně dočkal zmrtvých vstání této české deathmetalové ikony. Je fakt, že na skutečný reunion původní sestavy KRABATHORu (Bruno & Chris) věřím stále, dřív nebo později to dokupy stejně dají. Zahrají si na Brutal Assaultu před 10 000 fanoušky a bude hotovo. Jen aby to nenatahovali moc a neprošvihli ten nejideálnější okamžik, aby na ně byl ještě někdo kromě mě zvědavý… No, a když to náhodou nevyjde, tak pro tuto situaci je tu DYSANGELIUM, kteří oblékají správný dres (a to doslova a do písmene – viz profilová fotka). Takže hurááá na koncert!

Na časopis PAŘÁT samozřejmě kvůli odlišnému názoru nezanevřu, je to super profi časopis mapující náš zcela okrajový hudební žánr. Ale tady podle mě recenzenti jednoznačně ustřelili a podcenili neznámou kapelu. Jeden poslech nepřesvědčil, tak se tím víc nezaobírali. Docela by mě zajímalo, jak by redaktoři známkovali, kdyby nad názvem alba Maniachrist viselo logo KRABATHOR :-)  Dovoluji si s PAŘÁTem nesouhlasit ve dvou zásadních věcech: nemyslím si, že bych (společně s DYSANGELIUM) uvízl v době před patnácti lety a nemyslím si, že tahle placka je abnormálně podobná s tunami dalších kapel.

AKTUALIZACE 17. 3. 2013: S radostí mohu konstatovat, že na výše uvedených chvalozpěvech na kapelu Dysangelium musím trvat i po včerejším koncertu v Liberci, kdy jsem měl konečně možnost tuto novou českou deathmetalovou superstar vidět naživo. Kluci odehráli komplet debutovou desku plus přidali cover od Sodom. Kvalitu z CD s přehledem obhájili a já se raduji z nové hvězdy. Klukům přeji a věštím velké úspěchy.

Profil kapely na bandzone
Recenze na Fobiazine

1 komentář u „DYSANGELIUM: Maniachrist (názor na debutové album)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokud chceš zadat komentář vyplň tento filtr proti spamovým robotům Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.