Běžecké sezóny 2008-2011

po_maratonu
Můj legrační výraz po mém prvním maratonu v Sosnové 2010.

Na podzim 2008 jsem si zaběhl takřka po 10-ti letech opět běžecký závod – krosový půlmaraton v Sosnové. Bez jakéhokoliv tréninku jsme se na tom dohodli s Rudou Černým ve čtvrtek ve Slovenské hospodě v Praze po x-tém Zlatém Bažantovi a v sobotu jsme běželi. Dvě kola po měkkém písku v borovém háji, krásné babí léto a s výkonem jsem byl relativně spokojen (čas 1:41:54).

Za zmínku ze sezony 2009 patří určitě hned první závod na Kalichu, kde jsem běhal před lety. S Rudou Černým jsme byli v euforii ještě z listopadové Sosnové a Kalich jsme pojali velkolepě – v pátek kiosek v Besedicích, v sobotu lezení na Kalichu a Zbirohu, večer opět kiosek a v neděli Lesní běh Kalichem. I přesto, že trať znám z mladistvých let, tak mě svou namáhavostí znovu překvapila. Zřejmě i díky naší celovíkendové přípravě. Ale běhání mě znovu začíná bavit. Čas 0:49:42 odpovídá (ne)tréninku a náročné trati.

Další nápad s Rudou Černým – Krakonošova 25 ve Vrchlabí – opět domluveno v hospodě, dva dny před závodem po x-tém pivu. Těžká ale krásná trať, čas 2:07:12, spokojenost.

Po tomto závodu jsem se běhání začal více věnovat (trénink stojí stále za nic, ale na závody jezdím poměrně často). Na půlmaratonu v Benešově u Semil jsem si zaběhl solidní čas 1:31:15.

Vše vrcholí mým prvním maratonem v Sosnové. S výsledným časem 3:34:52 zpočátku moc spokojený nejsem, protože jsem chtěl pod 3,5 hodiny, ale později se ukazuje, že tuto metu jen tak nepřekonám.

Celkem za sezonu 2009 uběhnuto 266,9 km v 15 závodech, z toho 1 maraton.

Sezonu 2010 jsem začal třemi půlmaratony ve třech týdnech. 1/2PIM  (čas 1:37:10) trochu zklamání, Pardubice (čas 1:33:56) a Bakov (1:33:54) vzhledem k malému tréninku vcelku spokojenost.

Svůj první Pražský maraton (PIM) jsem v hlavě trochu podcenil (v domnění, že jeden maraton už za sebou mám, tak o co jde) a výsledek byl velkým zklamáním – čas 3:52:13. Přepálil jsem to (na půlce pod 1:45:00) a od 30. km to byl indiánský běh.

Za měsíc po Praze jsme běželi krásný Jirkovský crossmaraton. Těžká krásná trať, čas 4:04:36 vcelku OK. V srpnu YESenický maraton přes hlavní hřeben Jeseníků – úžasné počasí a velký zážitek, čas 4:57:08, spokojenost i přes to, že od 32. do 40. km jsem byl totálně K.O.

Dva týdny po Jeseníkách jsem se nechal překecat na Parkmaraton v Krásné Lípě a to byla chyba. Trať byla na 4 kola a byla ještě o 3 km delší než maraton. Už krátce po startu jsem cítil nohy, po druhém kole jsem to chtěl vážně zabalit, ale při probíhání do dalšího kola jsem byl zamyšlený a zapomněl jsem na to! :-)  Takže jsem proběhl do třetího kola a po něm se mi to už zabalit nechtělo, ale pro mě to byl opravdu očistec. V posledním kole jsem šel místama i z kopce dolů. Čas takřka nepublikovatelný – 4:36:57. Jak asi museli běžet ti za mnou, když jsem byl 25. ze 40 závodníků? :-)

Po tomto hrozivém zážitku jsem si trochu spravil chuť maratonem v Benešově u Semil, kdy za krásného počasí jsem zaběhl na mě slušný čas 3:35:57. V Sosnové pak zcela ve výklusovém tempu 3:58:45.

Celkem za sezonu 2010 uběhnuto 403 km v 15 závodech, z toho 6 maratonů.

V sezoně 2011 jsem si na maratonské trati udržoval poměrně stabilní časy: PIM 3:42:39, maraton v Benešově u Semil 3:42:56 a Sosnová 3:35:43. Vrcholem sezony byl první ultramaraton Nonstop běh Nízkými Tatrami (49 km) – čas 7:05:58.

Celkem za sezonu 2011 uběhnuto 273,4 km v 9 závodech, z toho 3 maratony a 1 ultramaraton.