Moji Papoušci
Moje voliéry
Deník chovu

Myšlenka na vybudování voliéry pro papoušky v Huti zrála v hlavě otce tohoto relaxačního a inspiračního areálu Zdendy Boudy mnoho dlouhých let. Na konci roku 2019 na ostrově Fuerteventura, kde trávil dovolenou se svým synem Ozzym, myšlenka uzrála. Od té doby se stal Ozzy hnacím motorem a vše uspíšil koronavirus a s ním spojený pracovní režim zvaný home office. Pod těmito dvěma kouzelnými slůvky se skrývá oceán netušených možností. Zdenda Bouda tuto možnost využil a začal budovat PTAČÍ OÁZU v Huti jako svůj meditační středobod vesmíru.

Nejnovější články z Deníku chovu:







@papouskarna

Error: Error validating access token: Session has expired on Sunday, 01-Sep-24 10:36:38 PDT. The current time is Wednesday, 20-Nov-24 22:40:33 PST.

Moji papoušci

PAPOUŠEK HORSKÝ KOUŘOVÝ 1,1

anglicky: REGENT PARROT, latinsky:  POLYTELIS ANTHOPEPLUS

Tento středně velký papoušek původem z Austrálie dorůstá velikosti zhruba 37 až 42 cm. Sameček je zbarven do žluta a samičky jsou převážně zelené. Červené skvrny na křídlech jsou u samečků výraznější. Jedná se o poměrně snášenlivé papoušky a lze je chovat i s menšími druhy papoušků. Jsou do dobří letci, proto je nutné, aby měli možnost se plně rozlétnout, což jim poskytně voliéra alespoň 4 m dlouhá. Dožívají se kolem 20 let. Naše zimy by měli zvládnout i v nezateplené voliéře. Samozřejmostí je možnost suchého místa bez průvanu. Zvýšená aktivita tohoto ptáka se projevuje poránu a ve večerních hodinách při západu slunce. Přes den je viděn většinou klimbající na bidýlku.

PAPOUŠEK NÁDHERNÝ 1,1

anglicky: SUPERB PARROT, latinsky: POLYTELIS SWAINSONII

Přirozený výskyt tohoto papouška je jihovýchodní část Austrálie. Dorůstá přibližne 40 cm a řadí se tak mezi středně velké papoušky. Dospělý sameček je na první pohled rozeznatelný od samičky žlutou maskou na hlavě a červeným bryndákem na prsou, samička je celkově matnější a převládá zelená barva. Dospělost začíná u tohoto papouška po druhém roce života. Do té doby jsou samečci podobní samičkám. Papoušek nádherný se dožívá zhruba 20 let. Povahově je tento pták dost podobný papouškovi horskému kouřovému, protože patří do stejného rodu Polytelis. Rostliny ve voliéře nejsou bez povšimnutí a papoušek nádherná je začne dost rychle okusovat. Stejně jako papoušek horský kouřový je i tento velmi dobrý letec a proto je nutné mu poskytnou možnost proletu alespoň 4 m.

ROSELA PESTRÁ VÝCHODNÍ 1,1

anglicky: EASTERN ROSELLA, latinsky: PLATYCERCUS EXIMIUS

Tento středně velký papoušek v přírodě obývá prostory jihovýchodní Austrálie. Nejčetnější populace žije v jihovýchodním Queenslandu a Novém Jižním Walesu. Délka těla je v průměru 30 až 33 cm. Dožívá se okolo 20 let. Povahově je hlavně sameček v době toku dost agresivní, proto by měl být v tomto období chován pár rosel odděleně.

O tom jsem se přesvědčil ještě před tokem, konkrétně v říjnu 2020, kdy jako roselka tak roselák nenechali na pokoji mladého samečka papouška nádherného. Tím jsem byl donucen urychleně rozdělit velkou voliéru na dvě samostatné.

ANDULKA VLNKOVANÁ 3,3

anglicky: BUDGERIGAR, latinsky: MELOPSITTACUS UNDULATUS

Jistojistě nejznámější papoušek v našich zeměpisných šířkách a také nejčastější první papoušek, kterého si chovatel pořizuje. Andulka má mnoho mutací. Já mám dva samečky a jednu samičku přírodního zbarvení (zelenožlutá) po výstavních rodičích, samičku skořicovou modrý opalin žlutohlavou, samičku tyrkysový opalín žlutohlavou a modrého samečka. Andulka je do 20 cm dlouhý papoušek a váži do 50 g. Přirozeným domovem těchto papoušků je prakticky celá Austrálie.

PAPOUŠEK KRÁLOVSKÝ 2,1
NEOFÉMA MODROHLAVÁ 1,1

anglicky: SCARLET-CHESTED PARROT, latinsky: NEOPHEMA SPLENDIDA

V přírodě se vyskytuje v suchých oblastech jižní a jihovýchodní Austrálie. Průměrně dorůstá délky 19 cm a dožívá se 10-12 let. Sameček je pestřeji zbarven než samička. Samečkův výrazný červený bryndák a sytě modrá hlava upoutá ihned pozornost. Jsou to poměrně choulostiví papoušci a jejich velice submisivní povaha je problémem při chovu s jinými druhy papoušků. Já je choval společně s andulkami a to nebylo dobře. Neofémky strádaly a to byl důvod, proč jsme jejich chov u nás ukončili.

Moje voliéry

Pikniková voliéra se záletem i výletem.

FOTOGALERIE – STAVBA VOLIÉR |

Moje chovné zařízení se skládá ze třech voliér. První dvě voliéry jsou propojené manipulačním krčkem, který slouží jako bezpečný hlavní vchod do obou objektů pro minimalizaci rizika úletu. Menší ubikace, tzv. „andulčí voliéra“, je celozastřešená a má rozměry 2,8 x 1,8 x 2,2 m (d x š x v). Tato je určena pro andulky, případně bude sloužit jako porodnice nebo karanténa. Druhá větší „pikniková voliéra“ má vnitřní zálet o rozměrech 3 x 2 x 2,2 m a venkovní výlet 5 x 3 x 2 m. Tato ubikace disponuje možností přepažení a tím rozdělení na dvě zcela oddělené voliéry. Toto rozdělení se dá využít v době toku a chovu, po zbytek roku bude sloužit jako velká voliéra ke společnému životu vícero papoušků. Pletivo je po stranách dvojité, na stropě výletu jednoduché a je použit pozink s oky 16 x 16 mm a silou drátu 1,2 mm. Konečně třetí voliéra je „chovná trojvoliéra“ se dvěma zálety 1,4 x 1,1 x 2,2 m a jedním 2 x 1,1 x 2,2 m a výlety 4 x 1,1 x 2,3 m.

Pohled na andulčí a piknikovou voliéru z ptačí perspektivy.

Od začátku jsem své voliéry stavěl nikoliv jako množírny, ale jako místo pro relax a pozorování papoušků. Proto jsem do výletu „piknikové voliéry“ umístil sezení se stolem, odkud pozoruji letecké akrobacie svých svěřenců i jejich časté vysedávání na bidlech. Zároveň si zde mohu nerušeně vychutnávat pivo, jídlo, kafe… prostě na co mám právě chuť. Sezení je k dispizici i vedle „chovné trojvoliéry“. Otočné krmné pulty jsou umístěné výhradně ve vnitřní ubikaci, kde mají papoušci k dispozici na zemi grit a denně čistou vodu v misce. Na zemi je v záletu betonová teraso dlažba, ve venkovním výletu písek, hlína a kameny.

Menší celozastřešená voliéra.